Cuvantari cheie la Conferinta Nationala Baptista

 Fr. Paul Negrut:

A dat o ilustratie. “Un pastor tanar a urmat unuia mai batran. Pastorul batran la predarea functiei i-a dat celui mai tanar trei plicuri pe care sa le deschida doar atunci cand dadea de probleme. Pastorul tanar a mers primul an din plin, fara probleme. Dar dupa un an au venit problemele in biserica de nu se mai intelega om cu persona. Atunci si-a adus aminte de plicuri si a deschis pe primul. Acolo scria asa: “Cand ai probleme mari in biserica, da vina pe cei ce au fost inainte de tine”. Asa a facut si s-a rezolvat problema. Anul urmator au fost din nou probleme mari, nu mai stia ce sa faca si a deschis plicul al doilea, acolo scria: “Cand ai probleme si nu mai sti ce sa faci, da vina pe Uniune”. Asa a facut si a trecut si problemele acelea. In fine din nou au venit probleme si el a desfacut si plicul al treilea, unde scria: “Acum a sosit timpul sa scrii si tu trei plicuri la altul!”

 

Fr. Viorel Candreanu:

“Romanii sunt preotii europei!” Acolo in europa unde sunt comunitati de romani, bisericile formate de ei sunt mai tari si uneori mai numeroase decat bisericile din tara respectiva. Pe noi ne-a facut Dumnezeu in aceasta perioada de istorie ca niste preoti pentru Europa. Ar trebui sa ne concentram rugaciunile si aspiratiile spirituale in directia aceasta!”

 

Fr. Talos Vasile:

“Tot mandatul nostru este de a castiga oameni si de ai aduce in trupul lui Hristos. Intrebarea care se pune, unde ii aducem pe oamnei, cum arata comunitatile noastre? Oamenii au nevoie de comunitati ale unitatii, ale dragostei, ale partasiei. Nu oameni cu multe reguli si reci in relatii.”

“Cultura postmoderna europeana, secularismul defavorizeaza si descurajeaza evanghelizarea bisericilor noastre. Va trebui sa infruntam curentul vremurilor in care traim”

Un gând despre „Cuvantari cheie la Conferinta Nationala Baptista

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s