Categorie: Crestinism
Lansare Noul Testament pentru sportivi – 19 Aprilie
A venit primavara!
Flori de primavara :)
Dincolo exista numai rai, sau si rai si iad?
Astazi am fost cu baietelul cel mic, Mihai la dr. Printre altele, stiind ca sunt pastor, doamna dr mi-a spus ca a venit o pacienta care a intrebat’o ce parere are: “Dincolo exista si rai si iad? Sau numai rai?” Pentru ca ea crede ca iadul este aici pe pamant si ca dincolo exista doar rai, iar daca nu esti suficient de buna ca sa intri acolo, urmeaza sa te mai reincarnezi odata, pana cand te purifici, invrednicindu-te sa intri in rai.
🙂
Mi-am dat seama ca doamna dr vroia sa stie si pentru ea, nu doar sa vada daca a dat raspuns corect pacientei. De fapt s-a ferit sa ii dea un raspuns, motivand ca nu este duhovnic 🙂
I-am spus doamnei dr ca biblia spune: “Omului ii este randuit sa moara o singura data si apoi vine judecata” Evrei 9 Apoi i-am precizat ca biblia spune ca dincolo exista doua locuri: si rai, si iad, afara de ceea ce este aici.
Am complectat ca oamenii astazi iau diverse lucruri de prin toate religiile; viziunea doamnei era spre exemplu budista, acestia crezand in reincarnare pana la purificare, dar o exprima intr’un fel crestin. Si isi formeaza conceptii spirituale din multe religii luand ce ii ajuta pe ei mai mult, de obicei conform temperamentului, firii omului. Discutia s-a incheiat placut, poate va continua. Asistenta doctorei este fiica de preot 🙂 deci era si ea interesata.
==
Acum ceea ce cred despre intrebarea respectiva. Continuă lectura „Dincolo exista numai rai, sau si rai si iad?”
O credinta mare sau un mare Dumnezeu?
Martin Luther spunea: “Credinta nu se explica prin modul in care credem, ci prin Cel in care credem.”
Intr’o biserica era o batranica despre care se spunea ca avea credinta si tot ce se ruga ea Dumnezeu implinea. Odata un pastor vizitand acea biserica, intreaba de acea batranica: “Sora draga, dumneata esti sora aceea care ai o credinta mare? Spun fratii ca tot ce ceri dumneata, Dumnezeu raspunde.” „Nu frate spune sora. Eu nu am o credinta mare, eu am o credinta mica intr-un Mare Dumnezeu. Eu nu cer mult, El este mare si face mai mult decat cer sau gandesc eu”.
Despre biblie
Biblia este un ghid al relatiei cu Dumnezeu mai degraba, decat un ghid pentru viata. Dumnezeu iti ghideaza viata daca ai o relatie buna cu El!
Fenomenul vestirii
Eficacitatea vestirii noastre nu depinde cat de bine marturisim, sau cat de clar vestim evanghelia, desi trebuie sa ne straduim sa o facem cat putem de bine. Deci, daca noi lucram in curatie dupa Scriptura, sub calauzirea Duhului, Dumnezeu prin prezenta Sa in acea marturisire, vestire, El are capacitatea sa lucreze, perfectand si desavarsind tot ce am inceput noi. Ceea ce face El in comparatie cu lucrarea noastra, este incomparabila. El face partea substantiala a lucrarii, si aceasta nu este vestirea noastra. Aceea este doar „blitz-ul” in care Dumnezeu se poate arata. Iar noi tot ce facem, lucrul acela infim, este tot prin priceperea si darurile date de El… Asa se explica convertirea unor suflete nobile prin oameni modesti. Vezi cazul fratelui Richard Wurmbrand
Atitudini
Nu uita ca viata este o lupta, trebuie doar sa invingi cu un zambet lacrimile, cu intelegere cearta, cu bratele deschise pe cel ce te uraste, cu sinceritate pe cel ce te iubeste si vei vedea cum viata ta devine un drum inspre mai bine !
Despre infrangere
Înfrânt nu ești atunci când sângeri/ Și nici când ochii-n lacrimi ți-s/ Cele mai crâncene înfrângeri/ Sunt renunțările la vis !!!!!!
Citate
Viata este ca o piesa de teatru,nu lungimea ei conteaza ci felul cum isi interpreteaza rolul
Nu dispera cand greul vietii te apasa si nici nu plange pt al tau destin caci dupa suferinta viata-i mai frumoasa cum dupa ploaie ceru-i mai senin !
Invata nu mult,ci cu staruinta,roaga-te nu mult dar cu credinta ,iubeste nu mult dar cu adevarat !
Bucurie-n incercare
„Dumnezeu e prea bun ca sa fie crud,prea intelept ca sa greseasca,prea puternic ca sa scape lucrurile de sub contro,te iubeste prea mult ca sa te paraseasca !”
„Viata este ca o piesa de teatru,nu lungimea ei conteaza ci felul cum isi interpreteaza rolul”
„Inima lui Dumnezeu este miscata ori de cate ori inima copiilor sai este incercata !”
Vegheati si rugati-va
Cuvinte de duh
Iritarea – grauntele de nisip
Fiecare dintre noi a experimentat o sursa de iritare. Beneficiul sau raul cauzat de ele poate fi comparat cu un graunte de nisip.
In ochi, el produce o iritare, o infectie si chiar pierderea vederii. Dar intr’o scoica el va cauza o iritare, un conglomerat si apoi o perla.
Adevarata valoare – Inelul
Cum identifici o comotie cerebrala?
* from Madalina I.





