Predicatorii bisericii primare – Bounds

Oamenii aceia erau dintr-o bucată, predicatori inspiraţi, curajoşi, neclintiţi, disciplinaţi şi sfinţiţi. Pentru ei predicarea însemna lepădare de sine, crucificare de sine, era munca grea şi istovitoare a martirului. Se angajau la ea într-un fel care se vedea la generaţia lor şi care zămislea pe următoarea nenăscută încă, pentru Dumnezeu. Omul ce propovăduieşte este omul care se roagă. Iar rugăciunea este arma cea mai puternică a predicatorului. Ea, forţa omnipotentă în sine, este cea care dă viaţă şi forţă la tot.

Arhitectura dinamica

Dimineata esti cu fata la rasarit, pana seara esti la apus, sau ai dat chiar o tura de orizont.. 🙂 Incredibil!

Have you ever seen a building in motion that actually changes its shape?
It sounds incredible, but not with Dr. David Fisher. This building will never appear exactly the same thing twice.

It’s unbelievable but you will have the option of waking to the sunrise in your room and enjoy sunsets over the ocean at dinner.

Besides being an incredible engineering miracle that will produce energy for itself and even to other buildings because

there will be wind turbines installed between every floor control (Fig. 2).

So an 80-story building will have up to 79 wind turbines, making it a true green power plant.

* multumesc Jony pentru foto 🙂

Amvonul zilelor noastre – Bounds

Amvonul zilelor noastre este slab la rugăciune. Mândria învăţăturii se opune umilinţei rugăciunii. Prea de multe ori, rugăciunea amvonului, este doar oficială – o performanţă săvârşită pentru rutina serviciului. Pentru amvonul modern, rugăciunea nu mai este forţa din viaţa lui Pavel sau din lucrarea lui. Orice predicator care nu face din rugăciune un factor primordial al lucrării sale şi al vieţii sale, este un slab slujitor al lucrării lui Dumnezeu şi prea neputincios să ducă mai departe cauza lui Dumnezeu, în această lume. – Edward McKendree Bounds

De ce are Dumnezeu nevoie?

In principiu cred ca nu are nevoie de nimic si nimeni Dumnezeu. El nu depinde de nimic, exista prin Sine insusi, dar cred ca ce spune Bounds aici este adevarat:

Nu de marile talente, nici de învăţătură multă, nici de  predicatorii mari, are Dumnezeu nevoie, ci de oameni mari în sfinţenie, mari în credinţă, mari în dragoste, mari în fidelitate, mari pentru Dumnezeu – de oameni care predică predici sfinte la amvon şi trăiesc vieţi sfinte, în afara lui. Ei sunt cei ce pot modela o generaţie pentru Dumnezeu.

 

Cuvinte de Duh – Bounds

Predica nu se poate ridica la capitolul viaţă, mai presus de omul ce o ţine. (nu va putea da mai multă viaţă decât are predicatorul, în momentul predicii !) Nişte oameni morţi vor ţine predici moarte, iar predicile moarte, ucid. Totul depinde de caracterul spiritual al predicatorului. În dispensaţia evreiască Marele preot avea bătut în pietre scumpe pe o plăcuţă de aur, ”sfinţenie Domnului”. La fel fiecare predicator aflat în lucrarea lui Hristos trebuie să fie modelat şi stăpânit de acelaşi motto sfânt. Este o ruşine strigătoare la cer pentru ca lucrarea creştină să fie mai prejos în sfinţenia caracterului şi sfinţenia purtării, decât preoţia evreiască.- Edward McKendree Bounds

Testul marshmallow

Ma bucur ca Cristi are informatiile pe care nu am putut sa le notez in privinta unui test „Testul marshmallow”. In speciar observatiile de la urma sunt interesante. Iata testul!

La Standford au fost abordati copii de patru ani.

Un grup destul de mare, fiecare individual a fost dus intr-o cameră. Au lăsat un marshmallow (o prajitura pufoasa americana) in cameră și i-au spus că dacă vrea poate să îl mânânce, dar dacă nu îl va mânca până la întoarcerea lui, mai primește unul.

Testul a urmărit copiii pe perioada de 20 de ani. Cercetătorii au descoperit că:

Cei care au mancat:

  • Nu au făcut bine față la stress
  • Erau usor iritabili
  • Aveau tendinta de a lupta cu altii
  • Slab în fața tentațiilor

Cei care nu au mancat

  • Mai capabili să atingă țelurile
  • Au luat note mai mari la examene importante
  • Au așteptat un viitor mai bun

Cei care au mancat

  • Flexibilitate mentală scăzută
  • Au demonstrat o inteligență emoțională scăzută
  • Tendința de a fi singuratici
  • Nu au manifestat încredere în sine în responsabilități

Cei care nu au mancat

  • Mai capabili să intre in relații profunde
  • Tendința de a fi oameni de încredere
  • Mai responsabili
  • Au demonstrat auto-control

Tu de care parte crezi ca ai fi fost? 🙂

Renunta si tine


 


Renunţă la a-i mai judeca pe alţii: descoperă-l pe Cristos care trăieşte în ei!
Renunţă la a mai spune cuvinte care rănesc: umple-te de cuvinte care vindecă!
Renunţă la a mai fi nemulţumit: umple-te de recunoştinţă!
Ţine post de nervi: umple-te cu răbdare!
Ţine post de pesimism: umple-te cu speranţă!
Ţine post de preocupări inutile: umple-te de încredere în Domnul!
Renunţă la a te mai plânge: umple-te de respect pentru acea minune care este viaţa!
Renunţă la a-i mai stresa pe alţii: umple-te de o rugăciune neîncetată!
Renunţă la a mai fi acru: umple-te de bunătate!
Renunţă la a-ţi da importanţă: umple-te de compasiune pentru ceilalţi!
Renunţă la teama pentru lucrurile tale: umple-i pe ceilalţi de darul tău!
Renunţă la a mai fi descurajat: umple-te de entuziasmul credinţei !
Ţine post de tot ceea ce te separă de Iisus: umple-te de tot ce te apropie de El!
––

“Iată postul plăcut Mie: desleagă lanţurile răutăţii, desnoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi, şi rupe orice fel de jug; împarte-ţi pînea cu cel flămînd, şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acopere-l, şi nu întoarce spatele semenului tău. Atunci lumina ta va răsări ca zorile, şi vindecarea ta va încolţi repede; neprihănirea ta îţi va merge înainte, şi slava Domnului te va însoţi.” 

Isaia 58

Cu deosebita consideratie,
Gruia Docan

Inteligenta emotionala

Astazi am participat la o conferinta pe tema “Inteligenta emotionala” in cadrul organizatiei Pro-culture. Este un subiect care ma preocupa mult in ultimul timp. Am fost incantat sa ascult prelegerile si seminariile profesorului universitar David Ginn. A absolvit Universitatea Wheaton din Chicago. Locuiește în Europa din 1992, a trăit 11 ani în România și 8 în Ungaria. În prezent este director de Leadership & Resurse Umane pentru organizația New Life Eastern Europe.

Sa va dezvalui un secret al meu cu fratele David Ginn. Mi-a fost profesor la Institutul Teologic Baptist, dar el impreuna cu sotia lui au fost familia de onoare la nunta mea, echivalentul “nasului” la ortodocsi 🙂 Sunt foarte incantat de aceasta legatura cu familia Ginn, insa ei s-au mutat mai de mult in Ungaria, asa ca legaturile noastre s-au rarit. A fost placut sa vorbesc cu el dupa mai multi ani in care nu ne-am mai vazut.

La conferinta erau majoritatea necredinciosi, studenti, profesori si oameni angajati in diverse institutii ale statului. Am observat ca functia de pastor, nu mai este una de care sa te feresti ca o ai, oamenii fiind deschisi si parand sa aprecieze tinuta civila spre deosebire de imbracamintea specifica a preotilor ortodocsi sau cei catolici.

Stand de vorba cu un student, din vorba in vorba ne prezentam ceea ce facem fiecare. Cand mi-a venit randul sa spun ce fac, i-am spus ca sunt Pastor Baptist, el a raspun imediat: “De patru luni Dumnezeu mi-a schimbat viata si am inceput sa citesc Noul Testament. Eram jos de tot si Dumnezeu m-a ridicat. Am auzit ca unii fac diferente intre Vechiul Testament si Noul Testament, dar eu nu cred. Eu cred ca Noul Testament este fundamentat in Vechiul, asa ca eu am ales sa citesc si Vechiul si Noul Testament.” Am fost fara cuvinte. 🙂 Mi-am adus aminte de textul acela din Habacuc 2:14

“Căci pământul va fi plin de cunoştinţa salvei Domnului, ca fundul mării de apele care-l acopăr”

Am avut o discutie buna despre insemnatatea Vechiului si a Noului Testament. A fost un timp minunat la aceasta conferinta.

Printre gandurile dezbatute la conferinta au fost:

Cand un om cunoaste anumite lucruri inseamna ca el stie despre anumile lucruri la nivel intelectual. Cand un om constientizeaza ceva, inseamna ca el deja traieste, Continuă lectura „Inteligenta emotionala”

Dumnezeu mama ?!

Tocmai am fost vizitat la domiciliu de un grup de trei tineri, doua fete si un baiat. Mi-au cerut cateva minute daca am la dispozitie, am vazut ca sunt pe tema spirituala, si fireste ca am fost interesat. Nu mi-am dezvaluit identitatea, discutia este mult mai lucida, iar eu eram interesat sa inteleg cine sunt. De obicei de la distanta ii miros, dar pe acestia nu reuseam sa ii identific: erau din Coreea de Sud, Martorii lui Yehova nu erau, Mormoni, nu, erau unii cu radio – sfarsitul lumii, nu erau, am crezut ca sunt cei de la secta “Family”, dar.. nici ei. Imi vorbeau de Dumnezeu – mama. Foarte ciudat pentru mine.

Ideile lor erau:

Dumnezeu a spus: sa facem om dupa chiul si asemanarea Noastra” deci la plural. Dumnezeu nu e unul singur.

Cand a creat a creat parte barbateasca si parte femeiasca. Deci imaginea lui Dumnezeu se regaseste, intr’un tata, dar si intr’o mama !!??

In Apocalipsa se spune: Duhul si Mireasa zic: “Vino Doamne Isuse! Duhul = tatal, mireasa = mama – care este Ierusalimul ceresc.

Accentul era pe Dumnezeu mama, care transmite: caldura, liniste, pace, dragoste.

Foarte subtili, foarte placuti si disponibili. Am inchis usa dupa ei si am inceput cercetarile. Am gasit un site al lor: http://www.uccspace.net/

Insa vreau sa spun raspunsurile la intrebarile lor rastalmacitoare:

Dumnezeu la plural este: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant.

Cand a creat pe om parte barbateasca si parte femeiasca a facut asta pentru procreere si pentru unirea lor in dragoste, in cadrul casniciei.

Duhul si Mireasa din Apocalipsa reprezinta Duhul Sfant si Biserica (mireasa lui Hristos) care sunt pe pamant, Duhul tine bisreica si o conduce biserica si striga pentru revenirea finala a lui Hristos. Duhul insufla biserica in dragostea Mirelui.

Cred ca aceste invataturi straine exploateaza tot ce pot: caldura si dragostea unei mame, placerea si frumusetea feminina, cat si versete biblice rastalmacite. Oamenii de azi apasati de stres si nedreptate, nu e de mirare ca sunt gata sa cedeze in fata acestor cuvinte calde si propice secetei din sufletele lor trudite. Diavolul se preface in inger de lumina ca sa insele daca ar fi cu putinta chiar si pe cei alesi.

Sa fiti binecuvantati si aveti grija de sufletele voastre!

 

… foarte mare pricepere

1 Împăraţi 3:11  Şi Dumnezeu a zis: „Fiindcă lucrul acesta îl ceri, fiindcă nu ceri pentru tine nici viaţă lungă, nici bogăţii, nici moartea vrăjmaşilor tăi, ci ceri pricepere, ca să faci dreptate,

1 Împăraţi 4:29  Dumnezeu a dat lui Solomon înţelepciune, foarte mare pricepere, şi cunoştinţe multe ca nisipul de pe ţărmul mării.

Citeam in textele acestea ca Solomon a cerut pricepere ca sa faca dreptate, si ca Dumnezeu ca sa aibe pricepere a trebuit sa ii dea si intelepciune, dar darul pretios a fost: „foarte mare pricepere”.

Si eu care credeam ca Dumnezeu ia dat intelepciune, pe care solomon o ceruse… De fapt ia dat foarte mare pricepere, ceea ce si ceruse de fapt… asta este un fel de intelepciune aplicata. Nu?

Doamne cata nevoie avem de pricepere!

PS aici o demonstratie a priceperii lui Dumnezeu in creatie:

… chiar daca s-ar zgudui pamantul

Dumnezeu este adăpostul şi sprijinul nostru, un ajutor, care nu lipseşte niciodată în nevoi.  De aceea nu ne temem, chiar dacă s’ar zgudui pămîntul, şi s’ar clătina munţii în inima mărilor.  Chiar dacă ar urla şi ar spumega valurile mării, şi s’ar ridica pînă acolo de să se cutremure munţii. Psa 46:1-3

**Pentru a vedea mai mult da-ti clik aici: http://www.panoramas.dk/fullscreen2/full22.html

Cum se vede credinta?

“Creditul pe care-l acord lui Dumnezeu este direct proportional cu ceea ce-I cer. Ce cred despre Dumnezeu se vede in ceea ce cer de la El. Il cred mare, daca Ii cer lucruri mari. Il cred mic, neputincios, daca Ii cer lucruri mici.” Liviu Olah – Marea importanta a rugaciunii

 

Cutremur in Japonia – tsunami

Peste 1.000 de persoane au murit în urma cutremurului care a lovit ieri coastele nord-estice ale ţării asiatice, antrenând un tsunami de până la zece metri, care a măturat totul în cale.

In Noua Zeelanda a fost recent un mare cutremur, insa acesta a fost de 8.000 ori mai puternic decat acela noteaza BBC. Citeam aici ca cutremurul ar fi fost atat de puternic incat ar fi deplasat axa de rotatie a pamantului cu 10 centimetri. 🙂 Nu stiu ce sa cred, stiam ca modificarile acestor axe au efecte substantiale asupra climei de pe glob, care ce e drept s-a modificat destul de mult si din ce in ce mai imprevizibila.

Autoritatile au decretat stare de urgenta nucleara, cel mai mare pericol venind de la centrala din Fukushima, nivelul de radiatii fiind de 1.000 mai mare decat cel admis. Situatia de la reactorul 1 s-a inrautatit, existand probleme cu sistemul de racire, care a fost avariat de cutremur. (sursa: http://www.ziare.com/stiri/cutremur/)

Si bineinteles ca se astepta si o astfel de consecinta: Moneda japoneză s-a depreciat brusc, astăzi, în raport cu dolarul american după violentul cutremur urmat de tsunami care a lovit coasta de nord-est a Japoniei, scrie Agerpres, care citează AFP, anunta EVZ.RO

Stima de sine – obsesia lumii noastre

Oamenii vorbesc atat de mult despre ea pentru ca nu au o stima de sine.

Cum poti sa obtii o imagine de sine mai buna?

Oamenii fac asta prin a se compara cu ceilalti din jurul lor (daca as fi mai frumos, daca as avea mai multi bani, daca as fi mai destept, daca as fii mai puternic,… decat cei din jurul meu, as avea o imagine de sine mai buna). Dar asta nu functioneaza, toate sunt trecatoare, nu vei putea sa avansezi la infinit pe cararile acestea. Daca imaginea ta de sine se bazeaza pe aceste elemente, la un moment se va duce.

Obtinerea semnificatiei ca persoana nu poate fi determinata de comparatia cu altii. Ne transforma in monstri, ne intoarce unii impotriva altora. Interesant ca biblia nu vorbeste despre imaginea de sine. Ea insa vorbeste cum sa obtinem semnificatie pentru viata noastra. In Psalmul 8 avem acest imn minunat: “Doamne cate de minunat este Numele tau pe tot pamantul!” si se incheie “Doamne cat de minunat este Numele tau pe tot pamantul!”. Daca vrem sa dam semnificatie pentru vietile noastre trebuie sa ne orientam spre a da slava lui Dumnezeu, noi ne gasim odihna cand noi ne micsoram si pe El il inaltam. In Psalmul 19 spune: “Cerurile spun slava lui Dumnezeu..” Tot ce a creat Dumnezeu face lucrul acesta: slaveste pe Dumnezeu. Daca vrem sa avem semnificatia pe care Dumnezeu ne-a destinat’o trebuie sa ne oprim sa ne concentram pe noi insine si sa ne concentram pe Dumnezeu.

Profetia gandului

“Iubeste pe Dumnezeu cu tot cugetul tau (mintea ta)” Marcu 12,30

Gandul reprezinta una din cele mai inalte facultati ale omului si in acelasi timp o functie vitala, cu rol director, decisiv pentru vaita nostra.

Spune-mi la ce te gandesti si iti voi spun cine esti (omul este ceea ce gandeste in timpul unei zile, chiar daca nu a ajuns sa faca ceea ce gandeste, este o chestie de timp, pana gandul va rodi o fapta, apoi un caracter)

Spune-mi la ce te gandesti si iti voi spune ce vei face (faptele noastre totdeauna sunt precedate de gandurile noastre. Dumnezeu a distrus omenirea din vremea lui Noe, pentru ca gandurile lor erau indreptate in fiecare zi numai spre rau. Asta ar trebui sa ne dea de gandit. Dumnezeu s-a uitat in mintile oamenilor si a vazut ce ar putea ajunge lumea cu siguranta. Asa punem spune la nivel individual. Gandurile cuiva se vad in glumele lui sau la manie, in momentelel cand el se scapa dintr-un motiv sau altu. )

Spune-mi la ce te gandesti si iti voi spune unde vei ajunge (daca gadnesti rau, rau vei trai, apoi caracterul iti va fi rau, asta iti aduce un destin departe de fata lui Dumnezeu – Iadul. Daca gandule tale se curatesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu, dupa sfintii lui, atunci vei ajunge intelept ca ei, vei face ceea ce fac ei si caracterul tau se va sfinti dupa ei. Relatia cu Hristos, conversatia continua cu El in rugaciuni genereaza aceste ganduri si constitue secretul celor tari, oamenilor care continua sa creasca in ciuda contextelor potrivnice)

Iubeste pe Dumnezeu cu toata mintea ta!

Cum sa umblam prin credinta? (Numeri 13-14)


  1. Focalizandu-ne pe oportunitati si nu pe obstacole. (Nu vorbi de giganti, nu privi la ei, tu esti o lacusta, etc.  Ci  focalizeaza-te pe ce iti promite Dumnezeu: struguri, Tara unde curlge lapte si miere)
  2. Privind inainte si nu inapoi (nu te uiti la ce aveai in Egipt. Nu te uita in prezent: pustiu, mana, (Dumnezeu poarta de grija oricum) ci uitate inainte: canaan, tara unde curge lapte si miere)
  3. Crezand ceea ce Dumnezeu poate sa faca prin oameni (Iosua spune ca se poate prin Dumnezeu, Caleb spune ca ii vom manca pe cei uriasi, Dumnezeu este cu noi!)
  4. Reamintindu-ne promisiunile lui Dumnezeu (Dumnezeu promite, El se angajeaza ca va face asta, este onoarea Lui in joc daca nu se va implini. A fost ideea lui Dumnezeu, nu un moft al tau.)
  5. Bazandu-ne pe puterea lui Dumnezeu si nu pe puterea noastra (Au fugit pentru ca se gandeau ce puteau face ei, daca s-ar fi gandit ce ar fi putut face Dumnezeu, si-ar fi adus aminte ce victoriile precedente. Ar fi avut mai multa nadejde, perspectiva, viziune).

autor : Paul Kisslic

Contextul contemporan crestin

Am participat la un curs in care s-a discutat despre tendintele culturale si contextul in care ne aflam noi.

Ma gandeam ce credeti despre aceste tendinte, ce pareri aveti despre acestea?

– Persista o tendinta “marcionista” (exclude invatatura vechiului testament) in teologie si in randul poporului crestin.
– Dorinta de aplicare instant a promisiunilor divine, a formarii spirituale, dar nu este binecuvantat ce creste repede la inceput.
– Exista o neintelegere a legii in poporul crestin.
– Crestinismul tinde sa devina semi-gnostic (separa viata sufletului de cea a trupului: ce faci in trup nu afecteaza ce este in sufletul tau).
– Autonomia personala creste, oamenii nu mai vor sa le spuna Dumnezeu ce sa faca.
– Avem o distanta culturala tot mai mare fata de textul biblic
– O confuzie de interpretare a textului biblic, oamenii sunt foarte subiectivi, mai degraba decat obiectivi.
– O blocare a cunostintelor despre textul biblic, in ciuda resurselor existente, datorita invaziei informatice datorata tehnolociei comunicarii din ultimii ani.