De ce este atata rau in lume?

Odata animalele dezbateau problema raului si se intrebau: de ce este atata rau in lume, care este cauza primara? De unde porneste totul?

Un corb spune: eu cred ca tot raul provine din saracie si foame. Pentru ca atunci cand iti este foame si nu ai ce manca, nu numai ca ai manca pietre, ci ai sfasia si un om ca sa iti astampari foamea.

Un porumbel a spus: eu cred ca toate problemele si tot raul vine din lipsa dragostei. Pentru ca oamenii nu se mai iubesc si urmaresc alte si alte interese si cand nu ne iubim, totul merge rau.

Un cerb a spus: eu cred ura este cauza tuturor relelor. Cand la noi vine vremea caldurilor, asa se bat si se urasc cerbii intre ei, isi rup coarnele si unii mor incrancenati.

Iepurele spune: eu cred ca frica este cauza tuturor relelor. Este asa de greu sa traiesti o viata intreaga cu frica ca vei fi vanat, ca vei fi impuscat, ca vei fi prins. Nu te poti bucura de tot restul vietii din cauza acestei frici.

Un intelept era acolo si cunostea limbajul animalelor, el le-a spus: „Voi imi spuneti mie ca radacina tuturor relelor este ca eu sunt sarac si imi este foame, ca eu nu iubesc, ca eu urasc, ca eu sunt plin de frica. Vedeti voi unde este raul adunat? Vedeti voi ceva comun in toate aceste rele? Eu-l meu este polul care face toate aceste rele posibile. Daca noi ne-am lepada de eu, atunci tot raul ar incearca, dar nu ar avea de ce sa se prinda.”

Domnul Iisus spunea: „Cine vrea sa vina dupa mine, sa se lepede de Sine, sa-si ia crucea si sa ma urmeze” Matei 16,24

Adu-ti mereu aminte

Am gasit aceste lucruri pe un site pe care il recomand cu placere. L-am rasfoit si mi-a placut ce am gasit pe el:

Total Schimbat.ro – Ȋmpreună putem schimba vieţi!

1. Zambeste! Aceasta nu te costa nimic.
2. Numara-ti binecuvantarile.
3. Intotdeauna acorda incredere
4. Foloseste cuvintele intelept, ele niciodata nu mai pot fi retrase.
5. Niciodata sa nu-ti fie frica sa spui „imi pare rau” sau „iarta-ma”
6. Nu uita sa spui intotdeauna „Te rog” si „Multumesc”
7. Foloseste-ti timpul intelept, nu te mai intalnesti cu el niciodata.
8. Fii intotdeauna amabil. Niciodata nu subestima puterea amabilitatii.
9. Admira Natura, acolo vei descoperii multe.
10.Casatoreste-te numai din dragoste.
11. Invata sa asculti pe interlocutarul tau.
12. Fii intotdeauna acolo unde este nevoie de tine.
13. Fii modest, cele mai multe lucruri au fost descoperite inainte sa te nasti.
14. Pastreaza-ti intotdeauna promisiunile.
15. Nu exagera niciodata lucrurile mici.
16. Fii intotdeauna pozitiv si entuziast.
17. Joaca-te cu copii.
18. Iubeste florile.
19. Fii atent la marile probleme, ele distrug marile oportunitati.
20. Lauda copii pentru ceeace sunt, nu pentru ce ai dorii sa fie.
12. Petrece o zi in casa unor batrani si invata acolo ce este cel mai important la sfarsitul vietii.

Opreste-te o clipa si intreaba-te: Ce este cel mai de pret in viata asta?. Daca vei face asa vei descoperii si alte lucruri ce le poti adauga aici.


Fereste-te de ura

Un medic ilustreaza consecintele mentale ale mentinerii starii de ranchiuna, cu urmatoarea relatare:

„In momentul cand am inceput sa urasc un om, eu devin sclavul lui. Nu imi mai place munca mea, pentru ca el imi controleaza gandurile mele. Resentimentele mele produc prea multi hormoni de stres in organismul meu si devin obosit numai dupa cateva ore de munca. Munca care inainte imi placea, este acum o corvoad. Chiar vacantele inceteaza de a-mi mai face placere… Nu pot sa scap de aceasta stransoare tiranica a mintii. Cand chelnerul imi serveste friptura, poate sa fie tot asa de bine paine uscata sai apa. Dintii mei mesteca mancarea si eu o inghit, dar omul pe care-l urasc nu-mi permite sa ma bucur de gustul ei”

Din aceasta cauza Solomon a scris: „Mai bine un pranz de verdeturi si dragoste, decat un bou ingrasat si ura” Proverbe 15,17

Lectia finala: Nu ura pe nimeni! Asuma-ti riscurile! Iarta totul, alege sa uiti! Asa ai randamentul maxim pe pentru situatia cu care te confrunti. 

Despre strajeri – fr. Talos Vasile

DE STRAJA IMPREJURUL TURMEI

Mărturisesc, că nu am vrut să iau parte la discuţiile de pe internet, deoarece, anumite duhuri pier numai când nu le bagi în seamă. Cu cât le contrazici mai mult, cu atât se ―umflă‖ mai mult. Apoi, apostolul Pavel ne avertizează cu privire la boala „certurilor de cuvinte‖ prin care se stârnesc, invidia, clevetirile, bănuielile rele, zadarnicile ciocniri de vorbe, care nu duc la alt folos decât la pieirea celor ce le ascultă. Am aflat însă, că fără ştirea mea şi fără acordul meu, au fost introduse în această dispută, unele afirmații și convingeri ale mele, scoase din context. Da, împărtăşesc convigerea că Dumnezeu a schimbat istoria ţării noastre pentru a pune înaintea bisericilor, uşi deschise pentru Evanghelie; că toţi cei ce avem chemarea de a sluji bisericile în aceste vremuri, ar trebui să fim deschişi la călăuzirea Duhului Sfânt. Împărtăşesc convingerea că numai prin puterea Duhului Sfânt, viaţa şi mărturia bisericilor pot fi înviorate, aprinse şi energizate.

Mă bucur când aflu că adierea Duhului lui Dumnezeu cercetează fraţi şi surori care nu mai vor să fie doar „căldicei‖; că tot mai multe biserici mijlocesc mai întâi pentru pocăinţa lor şi apoi pentru mântuirea semenilor noştri şi vindecarea spirituală a naţiunii. În urmă cu unsprezece ani, în biserica baptistă de pe str. Prof. Iuliu Valaori din Bucureşti au început nopţile de rugăciune. Exemplul acesta s-a extins şi în alte biserici din ţară. Am aflat de la păstorul coordontor al bisericii, că în urmă cu aproximativ patru ani, s-a încercat orientarea adunărilor de rugăciune spre manifestări charismatice şi că din acel moment, biserica s-a delimitat de aceşti lideri. Biserica însă nu s-a descurajat, deşi înţeleg că a trecut prin anumite frământări; a continuat şi continuă să se adune la nopţile de rugăciune. Într-adevăr ar fi o greşeală ca bisericile baptiste să reacţioneze exagerat în aceste împrejurări, şi să se raporteze, aşa cum s-a spus, doar la ―aberaţiile‖ unor charismatici. Continuă lectura „Despre strajeri – fr. Talos Vasile”

TEME ȘI TEXTE DE REFLECȚIE PENTRU PERIOADA DE ASTEPTARE A SĂRBĂTORIRII NAȘTERII MÂNTUITORULUI (ADVENT) 2010

28 noiembrie 2010 – Prima duminică
Doamne dă-ne harul să îmbrăcăm haina luminii și să alungăm puterile întunericului.

Isaia 2:1-5
Romani 13:11-14
Matei 24:36-44
Psalmul 122

5 decembrie 2010 – A doua duminică
Ajută-ne Doamne ca prin cercetarea Scritpurii să ne pocăim pentru a-l aștepta pe Domnul Isus
Hristos

Isaia 11:1-10
Romani 15:4-13
Matei 3:1-12
Psalmul 72:1-7, 18-19

12 decembrie 2010 – A treia duminică
Arată-ți puterea Doamne în mijlocul nostru

Isaia 35:1-10
Iacov 5:7-10
Matei 11:2-11
Psalmul 146:4-9

19 decembrie 2010 – A patra duminică
Curățește-ne conștiința Doamne și pregătește-ne pentru venirea Domnului Isus Hristos

Isaia 7:10-16
Romani 1:1-7
Matei 1:18-25
Psalmul 80:1-7, 16-18

Cuvant in apropierea sarbatorii Mantuitorului – Otniel Bunaciu

Iubiți frați și surori în Hristos,

Primiți vă rog un salut frățesc cu ocazia apropierii sărbătorii nașterii Mântuitorului nostru. În
această perioadă sărbătorim cu mulțumire dragostea Tatălui care l-a trimis pe Fiul pentru a
ne elibera din robia păcatului. Ne dăm seama că o asemenea dragoste ne cheamă pe noi, cei
credincioși, la un timp de pregătire și de reflecție personală înaintea lui Dumnezeu. Într-un an
în care lumea întreagă trece printr-o criză severă, speranța noastră ca și credincioși rămâne
întemeiată în Dumnezeu care domnește asupra lumii noastre și a întregului univers. Lui îi
mulțumim și spunem împreună cu Ieremia: bunătăţile Domnului nu s-au sfârşit, îndurările
Lui nu sunt la capăt, ci se înnoiesc în fiecare dimineaţă. Şi credincioşia Ta este atât de mare!
(Plângerile lui Ieremia 3:22,23)

În săptămânile care ne stau înainte și care sunt considerate de creștini ca o perioadă de așteptare a
venirii Domnului (Advent) să căutăm să ne apropiem de Dumnezeu în rugăciune, post, meditație
asupra Cuvântului și în comuniune frățească. În unitatea Duhului să fim împreună martori a
puterii de transformare a lui Dumnezeu în viețile noastre și în mod deosebit în comunitățile
noastre. Prin împlinirea poruncii Mântuitorului de a ne iubi unii pe alții să demonstrăm că
iubirea lui Dumnezeu ne-a cucerit și ne-a schimbat eliberându-ne din robia păcatului pentru
a trăi ca niște copii a lui Dumnezeu. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum
v-am iubit Eu. (Evanghelia după Ioan 15:12)

Ca și credincioși baptiști dorim să rămânem lângă învățătura Scripturii pe care o înțelegem
prin călăuzirea Duhului Sfânt, prezent în mijlocul celor credincioși, adunați la închinare. Fie
ca viețile noastre astfel inspirate prin Cuvânt și Duh să fie aducătoare de lumină și speranță
într-o lume amenințată de întuneric și deznădejde.

Pentru cele patru duminici și săpămâni care anticipează sărbătoarea nașterii Mântuitorului
sugerez, în cele ce urmează, câteva teme pentru reflecție și textele din Sfânta Scriptură folosite
de credincioșii din lumea întreagă pentru inspirație în acest sezon de așteptarea a venirii
Mântuitorului.

Cu stimă şi preţuire frăţească,

Otniel Ioan Bunaciu,
Preşedinte, Uniunea Bisericilor Creştine Baptiste din România

A venit luna Nasterii Mantuitorului

Cand a venit luna decembrie la noi in casa vine si spiritul nasterii Mantuitorului. Viata este si asa grea, este bine sa ne bucuram cat mai mult timp in Domnul, nu doar de sarbatoarea Nasterii, dar cu atat mai mult ar trebui sa facem din luna aceasta o perioada a bucuriei si a meditatiei la evenimentul care a impartit istoria in doua, pe oameni si viata noastra de asemenea.

De cand a venit Isus pe pamant omenirea nu a mai fost aceeasi, cei ce si-au pus toata nadejdea in Hristos Isus au viata si mai schimbata, iar acum cei ce se pot bucura de o relatie de partasie reala cu Dumnezeu se pot bucura chiar in ciuda crizei financiare, a necazurilor si greutatilor vietii. Pacea lui Hristos nu vine asa cum ne-o da lumea. Ea vine neconditionat de imprejurarile vietii, adesea in ciuda acestora, nu din exterior in interior ci din interior in exterior. Ne amintim cum canta Pavel si Sila in inchisoare si cum multumeau ca au fost invredniciti de Dumnezeu sa sufere pentru El.

Romani 8:18 „Eu socotesc că suferinţele din vremea de acum nu sunt vrednice să fie puse alături cu slava viitoare, care are să fie descoperită faţă de noi.”

Sarbatori fericite!

O misiune intreita

Fratele Iosif Ton prezinta din miscarea carismatica misiunea intreita pe care Domnul ne-a dat’o: sa vestim evanghelia, sa scoatem demoni si sa vindecam bolnavii.

Astfel, predicarea Împărăției lui Dumnezeu este sămânța care cade într-o inimă
bună, care o înțelege și care o cultivă cu răbdare până aduce rod, care este
asemănarea cu Dumnezeu și cu Fiul Său și, deasemenea, multiplicarea (treizeci,
șaizeci, o sută). Dar scoaterea demonilor face parte din aceeași luptă dintre cele Continuă lectura „O misiune intreita”

Daniel Branzei despre strajeri

Am citit de curand mai multe lamuriri despre strajeri intr’un scurt articol scris de fratele Daniel Branzei. Sunt ajutatoare si de reflectat.

“In ce priveste pozitia (noastra) fata  de aceasta grupare, da-mi voie sa-ti sugerez un punct de plecare comun. Ei (strajerii) fac mare caz de Ioan 14:12, facandu-se ca nu mai exista si Ioan 14:13-14

Diferenta este ca ei se pretind imputernicitii care fac, iar noi ne recunaostem neputinciosii prin care lucreaza El. Cu alte cuvinte, nu noi prin Duhul, ci Christos prin noi.

Aceasta este diferenta dintre erezie si ucenicie. Daca facem o lamurire, hai sa o facem sub tema: “Noi prin Duhul, sau Christos prin noi?”

Ereticii sunt singuri cu Duhul. Noi suntem in Christos, prin Duhul. Christos ne insufleteste, Christos ne foloseste, Christos se proslaveste prin noi si prin faptele noastre. Ca madulare, apartinem de un Cap ceresc, care lucreaza in toti, asa cum El voieste.

12 Adevarat, adevarat, va spun, ca cine crede în Mine, va face si el lucrarile pe cari le fac Eu; ba înca va face altele si mai mari decît acestea; pentruca Eu ma duc la Tatal: 13 si ori ce veti cere în Numele Meu, voi face, pentruca Tatal sa fie proslavit în Fiul.  14 Daca veti cere ceva în Numele Meu, voi face.    – Ioan 14:13-14

M-as bucura ca, in aceste clipe tulburi, sa fim cei folositi de Dumnezeu pentru clarificarea credintei, date sfintilor o data pentru totdeauna.”

sursa: barzilaiendan.wordpress.com

Doua aspecte ale dragostei

Unul este ca ea acopera totul, dar niciodata pacatul, pentru ca ea nu se bucura de nelegiuire 1Cor.13,6.

Si al doilea este ca ea consta in vietuirea dupa poruncile lui Dumnezeu. 2Ioan 6. Cine spune ca iubeste: nu minte (nu vorbeste impotriva aproapelui), nu fura, nu comite adulter, nu pofteste, invidiaza, cinsteste parintii, etc.

Ce buna este dragostea adevarata!

Despre calitate

Un om nu trebuie judecat dupa calitatile lui, ci dupa felul cum stie sa si le foloseasca.
La Rochefoucauld

 

Abilitatile naturale fara educatie au dus la glorie mult mai des decat educatia fara abilitati innascute. Cicero

 

Orice ai fi prin nastere, ramai la fel; nu abandona linia talentelor tale. Fii ceea ce a intentiont Dumnezeu sa fii si vei reusi.
Sydney Smith

 

Ce inseamna si ce nu inseamna a ierta

Intrucat imi dau seama ca este mare nevoie de intelegerea acestui subiect, voi posta aici o schita legat de ce inseamna si ce nu inseamna iertarea de Jim Craddock. Domnul sa ne ajute pe toti sa iertam din toata inima pe cei care ne-au gresit!

A ierta nu inseamna:

  • A ignora / a nu lua in calcul raul facut
  • A tolera persoana care ti-a gresit
  • A scuza persoana care ti-a gresit
  • A uita raul facut
  • A lasa timpul sa treaca
  • A ingadui abuzul
  • A fi dragut cu persoana care ti-a gresit
  • A pastra tacerea
  • A spune „Te iert” in functie de ceea ce simti.

A ierta inseamna:

  • A anula o datorie care trebuie platita
  • A incredinta persoana care ti-a gresit in mana lui Dumnezeu
  • A-ti preda drepturile de razbunare lui Dumnezeu
  • A crede ca Dumnezeu va indrepta situatia
  • A renunta la dreptul tau de a o pedepsi pe persoana care ti-a gresit
  • A nu cauta sa te razbuni sau sa te rafui cu persoana respectiva
  • A nu judeca sau condamna
  • A nu tine evidenta greselilor
  • A arata mila si har
  • A face o alegere constienta

Coreea de Nord a atacat un oras din Coreea de Sud

Cand Germania a declansat al doilea razboi mondial in 1929, era intr’o conditie mizerabila, cu datorii externe imense. Sitiatia actuala seamana intrucadva cu cea de atunci spun comentatorii evenimentului. Ma intreb: se refera la Coreea de Nord sau la criza financiara mondiala.

S-au tras peste 200 de obuze nord Coreene. Armata Sud Coreeana a ripostat deschizand focul, doi soldati au murit si alti 13 au fost raniti.

Coreea de Sud este o tara prospera din multe puncte de vedere: economic, cultural si nu in ultimul rand spiritual. Toti ochii se indreapta sper zona aceea.

Introducere in situatia celor doua state:

La 25 iunie 1950, Coreea de Nord invadează Coreea de Sud, trecând paralela de 38 grade, graniţa stabilită de comun acord de SUA şi URSS în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Statele Unite ale Americii, împreună cu trupele de menţinere a păcii ale ONU, intervin pentru Coreea de Sud.

După o desfăşurare favorabilă a evenimentelor pentru sudişti, armata chineză intervine pentru Coreea de Nord, intrând in Coreea de Sud la data de 19 octombrie 1950, înclinând balanţa victoriei spre Coreea de Nord.

Totul se încheie cu un armistiţiu între Coreea de Nord şi Coreea de Sud, acesta restabilind graniţele iniţiale. Coreea de Nord s-a retras unilateral din acest pact la 27 mai 2009.

* sursa

Despre viata

Sunt doua feluri de a-ti trai viata… Unul – de a crede ca nu exista miracole. Altul – de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. Langston Hughes