* by Silvia B.
Categorie: Crestinism
Prima zi la patinoar pentru Miki
A invatat sa patineze bine inca din prima zi, dar Miki (baiatul meu cel mic – 5 ani) este un baiat care daca incerci sa ii explici cum sa patineze, l-ai pierdut. Dar daca taci, ii inspiri incredere, si in loc sa vorbesti, asa pe muteste il ridici, ii apleci umerii si ii induci miscarile, este cel mai bun elev. Si daca il lasi singur, reuseste exact ce nu puteai tu sa il inveti cu greu stand cu el. Stefan? (baiatul meu cel mare – 8 ani) Exact invers! 😀
Raiul sau Iadul, ultima destinatie – Bill Bright
Citeam intr’un articol mai vechi:
Iata ce spune un titan al Evangheliei despre Iad:
“În cele aproximativ 42 de luni de lucrare publică ale Domnului Iisus Hristos, Biblia surprinde doar 33 de momente în care Mântuitorul a vorbit despre iad. Fără îndoială că El a avertizat despre iad de mii de ori. Biblia face în total 167 referinţe la iad. Mă întreb care este frecvenţa cu care se face auzit de la amvoane astăzi un asemenea subiect. Mărturisesc că am eşuat în lucrarea mea în ceea ce priveşte prezentarea realităţii pericolului iadului prin comparaţie cu prezentarea dragostei lui Dumnezeu şi a beneficiilor relaţiei personale cu Hristos. Însă Iisus a petrecut mult mai mult timp avertizându-şi audienţa în ceea ce priveşte iminenţa Judecăţii şi a iadului decât vorbind despre bucuriile raiului… Nu am simţit niciodată nevoia de a mă focaliza în mesajul meu să le vorbesc oamenilor despre iad. Cu toate acestea, văzând declinul continuu al moralităţii şi vitalităţii spirituale în lumea zilelor noastre, precum şi creşterea indiferenţei faţă de viaţa de după moarte, îmi dau seama de nevoia prezentării mai ample a iadului…Astfel, am ajuns să îmi dau seama că, în ceea ce mă priveşte, tăcerea sau, mai grav, ignorarea ori desconsiderarea acestui subiect reprezintă neascultare în ceea ce mă priveşte. A păstra tăcerea în ceea ce priveşte destinaţia eternă a sufletelor este asemenea unui comandant de oşti care refuză să îşi avertizeze soldaţii cu privire la iminenţa atacului fatal din partea inamicului.”
[Bill Bright – “Raiul sau Iadul – Ultima ta destinaţie”, pag. 32, 48]
HOTĂRÂRI DE ANUL NOU
Am gasit un articol interesant pe blogul pastorului Petru Lascau despre hotarari. Aici apar personaje biblice care ar lua urmatoarele hotarari. Dumnezeu sa ne vorbeasca in situatia caruia suntem si noi 🙂
Absalom – Anul viitor am să mă tund mai des.
Dima – Să nu mai fiu atât de lumesc anul acesta.
Pavel – Voi încerca să mă port mai bine cu colegii de slujbă.
Toma – Nu voi mai lipsi niciodată de la întrunirile fraţilor.
Petru – O să mănânc numai supă de cocoş anul acesta.
Ioan – Să nu uit să-mi iau lenjerie, că niciodată nu se ştie…
Timotei – Să o iubesc mai mult pe bunica şi mămica…
Iuda – Să am mare grijă ce cumpăr, dar mai ales ce vând…
David – Anul ăsta o să merg la toate războaiele şi n-am să mai stau pe acasă…
Bat-Şeba – Doresc să ne mutăm la o casă fără piscină.
Adam – N-am să mai ascult niciodată de nevastă.
Eva – Anul acesta n-o să mai fac nici măcar strudel cu mere.
Avraam – N-am să-mi mai cumpăr roabe egiptene niciodată.
Saara – N-o să mai râd când vorbeşte Domnul.
Nevasta lui Lot – Anul acesta am să scot sarea din alimentaţie.
Noe – Am să beau numai apă, că n-o fi potop.
Saul – N-am să mai dorm prin peşteri anul acesta.
Ionatan – Să mă feresc de dulciuri, mai ales de miere.
Solomon – Anul ăsta n-am să mă mai însor nici măcar o singură dată.
Samson – Am să discut numai cu fete de la noi din biserică.
Lot – Am s-o preţuiesc pe soţia mea ca sarea-n bucate.
Ieftae – Mă jur ca anul acesta să nu fac nici o juruinţă.
Iona – Anul acesta voi mânca mai mult peşte.
Daniel – O să merg mai des cu copiii la grădina zoologică să vedem leii.
Eutih – mai bine dorm acasă decât la biserică Continuă lectura „HOTĂRÂRI DE ANUL NOU”
Primul lor om de zapada :)
La patinoar
2011
* from Trandafir Popovici
O promisiune adevarata
Experienta lui William B. Steinhardt
William B. Steinhardt, agent de bursă în New York spunea: „Sunt căsătorit de optsprezece ani şi în toţi aceşti ani i-am zâmbit rareori soţiei mele. De abia îi adresam câteva vorbe din momentul în care mă trezeam şi până plecam la serviciu. Eram cel mai morocănos om care trecuse vreodată pe Broadway. După ce am auzit filozofie dumneavoastră despre relaţiile interumane, m-am hotărât să încerc vreme de o săptămână. Deci a doua zi dimineaţă, în timp ce mă pieptănam, mi-am privit chipul ursuz în oglindă şi mi-am spus: „Bill, astăzi o să uiţi de mutra asta ursuză. Vei zâmbi. Şi trebuie să calci cu dreptul. Aşezându-mă la masă, i-am adresat soţiei mele un amabil şi zâmbitor „Bună dimineaţa, dragă.” A fost uluită. Şocată. I-am spus că se poate aştepta ca asta să devină un obicei, şi l-am menţinut de atunci tot timpul. Această atitudine schimbată a adus în căminul nostru, în două luni, mai multă bucurie decât am avut în tot anul trecut. În drum spre birou îl salut pe liftier şi îi zâmbesc. Folosesc aceeaşi strategie şi cu portarul. Îi surâd casierului de la metrou când îi cer restul. Când ajung la Bursă zâmbesc unor oameni care până atunci nu mă văzuse nicicând astfel. Curând am observat că toată lumea îmi răspundea la surâs. Sunt binevoitor cu cei ce vin la mine cu plângeri sau reclamaţii. Le zâmbesc şi îi ascult şi descopăr că lucrurile se pot rezolva mult mai uşor. Aceste zâmbete îmi aduc dolari, mulţi dolari în fiecare zi. Un agent de bursă cu care îmi împart biroul mi-a spus că mă umanizez cu adevărat când zâmbesc. Am eliminat şi critica din relaţiile mele cu ceilalţi. Acum ofer aprecieri şi laude în loc de incriminări. Nu mai vorbesc despre ceea ce vreau eu. Încerc să văd punctul de vedere al celuilalt. Şi toate astea mi-au revoluţionat cu adevărat existenţa. Sunt un om complet schimbat, un om mai fericit, mai bogat, mai înconjurat de prieteni şi fericire – la urma urmelor, singurele lucruri care contează.
Un film cu morala
Pentru tine care este?
Cate nu poate face un om..
In sfarsit, a venit iarna :)
Peisaj de iarna
Cu colindul
In familie
In atentia copiilor de craciun
Citeste Biblia!
Armura crestinului vs armura liderului
Armura unui crestin din Efeseni 6 este foarte importanta pentru noi, mai ales acum pe final, cand zilele incercarii se intetesc.
Ma uitam pe un site de afaceri si am vazut si acolo armura unui lider:
Cei din lume sunt intelepti in ale lor, ar trebui sa fim intelepti ca serpii si fara rautate ca porumbeii!
Mat 10:16 Iată, Eu vă trimet ca pe nişte oi în mijlocul lupilor. Fiţi dar înţelepţi ca şerpii, şi fără răutate ca porumbeii.
Gandirea lui David
„…Cine este Filisteanul acesta, acest netăiat împrejur, ca să ocărască oştirea Dumnezeului celui viu?” 1Sam. 17,26
Imi place foarte mult aceasta gandirea pe care o avea David in fata lui Goliat, atunci cand acesta blestema poporul Israel si pe Dumnezeul lui.
Aceasta intrebare tradeaza mai multe adevaruri:
1. David era interesat de Numele lui Dumnezeu mai mult decat de numele lui (ca să ocărască oştirea Dumnezeului celui viu?) Nu pe el il ocara imi mod direct, ci pe Dumnezeu si ostirea Lui. Atunci cand Simei il blesteme, vedem ca David nu era asa de ofensat. Este foarte important pentru cine lupti, pentru ca resursele acelea le vei avea la dispozitie. David lupta pentru Dumnezeu, de aceea nici Dumnezeu nu a stat de-o parte cand David trebuia sa fie ajutat. Insa cine lupta pentru sine, pueri omenesti va avea la dispozitie.
2. Al doilea adevar este ca David avea discernamant spiritual. (Cine este Filisteanul acesta, acest netăiat împrejur) Unii au discernamant uman; si se uita la infatisare, insa cei cu discernamant spiritual spun: cine este acest netaiat imprejur, cu alte cuvinte, nu conteaza ce stie sa faca, ce infatisare are, si orice altceva. Un lucru conteaza, ca ocaraste pe Domnul si ca este un netaiat imprejur. De restul se ocupa Dumnezeu. David nu se uita in mod uman la situatie, sa cantareasca lucrurile, ce s-ar putea face, etc. Ar fi avut multe blocaje. El s-a gandit spiritual: este corect ce se intampla? Este drept pentru Dumnezeu? Nu!! Este revoltator!! Cum poate o armata intreaga sa stea asa nepasatoare si sa se uite numai la infatisare, plina de frica? Cu spiritul acesta David a invins pe Goliat.
El nu a luptat pentru gloria lui personala. Exista ispita asta si sa pretinzi ca o faci pentru Domnul. El a plecat la fratii sai fara sa stie ca acolo va fii Goliat. El insa a gandit cutezator, avand in minte doar pe Dumnezeu. Si un lucru important, David avea experiente cu Dumnezeu, mai statuse in fata leilor si a ursilor in trecut, nu era chiar naiv. Insa privea la Dumnezeu si marirea Lui si asta ii aducea puteri ceresti.
Doamne ajuta-ne si pe noi!
Marturia sorei Dorothy Ghitea (Ton)
Am citit marturia sorei Dorothy Ghitea, fata fratelui Ton. Cred ca este folositoare pentru credinta noastra si v’o pun si dv aici. Am gasit’o pe blogul fratelui Petrica Lascau http://lascaupetru.wordpress.com/2010/12/11/dotothy-ghitea-ton-marturisire/
Duhul Sfânt m-a călăuzit să mărturisesc și să proclam minunile pe care le-a făcut El în viața mea pentru gloria numelui Său. Trebuie să știți că acum opt ani de zile, chiar înainte de a 29 mea zi de naștere, am început să simt simptome foarte stranii de fiecare dată când mâncam ceva care conținea făină de grâu.
Dacă mâncam o mică bucățică de pâine, după un scurt timp simțeam o durere acută, insuportabilă în stomac. Simțeam ca și când cineva mi-ar fi înfipt cuțite în abdomen, apoi mă cuprindea o greață teribilă și imediat vomam. După aceea, durerea era ca un buldozer care trecea peste toracele meu, așa încât cu greu mai puteam respira. Mi-am dat seama repede că alimente ca pâinea, pizza, și cerealele erau literalmente otravă pentru trupul Continuă lectura „Marturia sorei Dorothy Ghitea (Ton)”







