Eu pe cine sa mai cred?
PS acest panou a aparut prin Timisoara zilele acestea.
(Apoc 3:10) Fiindcă ai păzit cuvântul răbdării Mele, te voi păzi şi Eu de ceasul încercării care are să vină peste lumea întreagă, ca să încerce pe locuitorii pământului.
Eu pe cine sa mai cred?
PS acest panou a aparut prin Timisoara zilele acestea.
Ajuta-i pe adolescenti sa se integreze in societate in mod sanatos. Spune-le adevarul impreuna cu recomandarile potrivit structurii lor de personalitate, avand in vedere temperamentul lor, limbajul de iubire, experientele vietii lor, cultura. Fa-le lansarea in viata si ei iti vor usura aterizarea intr-o zi.
Fa-te util, vezi cu ce poti sa ajuti si fa-o. Ajutorul concret este cea mai buna punte de a stabili legaturi intre oameni, de a ne face recunoscatori unii fata de altii. Fa un bine, ajuta, mergi mai mult cu cel ce te roaga.
Gaseste oameni care te inteleg, in care poti avea incredere si vorbeste cu ei despre lucrurile din inima ta, dar nu despre toate. Pastreaza cateva doar intre tine si Dumnezeu. Tu trebuie sa ai o legatura divina intre tine si Dumnezeu, una sacra. Samson avea o taina cu Dumnezeu. Dezvaluirea acelei taine era ilegitima. Nu spun sa fim ascunsi, dar sustin ideea unei intimitati sacre cu Dumnezeu, e bine sa ai mentori si sa vorbesti cu ei, dar Dumnezeu ramane cel mai mare mentor si scuzele ca nu il inteleg, simt, aud, pot fi invocate, prin Cuvant si Duhul Sfant, trebuie sa faci acest lucru. Intelegerile tale cu El iti vor ridica cel mai mult viata. Vezi cazul lui Avraam, Iosif, Moise, Iosua, David, Daniel, Pavel s.a.
Psalmul 1 spune: ” Ferice de omul … care zi si noapte cugete la legea Domnului” Omul este ceea ce gandeste in timpul zilei. Spune-ti la ce te gandesti si iti spun cine esti. Gandurile sunt forta creatoare din om. Dumnezeu cand lucreaza in om, lucreaza aici, in mintea omului, de aceea i-a dat Cuvantul Sau si ii spune sa se transforme prin innoirea mintii.
Am gasit pe un blog, pe care il recomand, urmatoarele fericiri din partea celui rau. Bune de reflectat.
Iata-le:
Dacă Satan, Diavolul ar fi fost în situaţia să-şi scrie fericirile, ele ar fi sunat cam aşa:
1. Fericiţi sunt cei prea obosiţi, prea ocupaţi sau prea distraşi ca să se mai reunească cu ceilalţi credincioşi pentru partasie în fiecare săptămână. Ei sunt cei mai buni lucrători ai mei.
2. Fericiţi sunt acei creştini care aşteaptă să li se ceară şi pretind să li se mulţumească. Pe ei îi pot folosi.
3. Fericiţi sunt cei ce se supără cu uşurinţă şi nu mai merg la biserica. Ei sunt misionarii mei.
4. Fericiţi sunt făcătorii de necazuri. Ei vor fi numiţi copiii mei.
5. Fericiţi sunt cei ce se plâng. Cuvintele lor sunt muzică pentru urechile mele.
5. Fericiţi sunt cei plictisiţi de ticurile şi greşelile vorbitorului, căci ei nu rămân cu nimic din invatatura biblica.
6. Fericiţi sunt cei ce bârfesc, căci ei vor cauza zarvă şi dezbinări care îmi plac.
7. Fericiţi sunt cei prea sensibili, căci ei se vor enerva în curând şi vor pleca.
8. Fericiţi sunt cei care nu-L onorează pe Dumnezeu cu lucrurile lor de valoare, căci ei mă ajută pe mine.
9. Fericit este cel ce pretinde că-L iubeşte pe Dumnezeu, dar îl urăşte pe fratele său, căci el va fi unit cu mine pe veci.
10. Fericit eşti tu care, citind aceste cuvinte, te gândeşti că se referă la alţii. Si pe tine te-am prins!
Oamenii sunt sub presiunile vietii si adesea isi uita calitatile, darurile si chemarea lor in viata, darurile pe care Dumnezeu li le-a dat. Incearca sa le identifici in mod cinstit si spunele-o. Incurajeaza-i! Arata-le cum ti-ai dat seama de asta! Iti vor fi recunoscatori dupa aceea.
Multumeste oamenilor care iti sunt dragi, pentru ceea ce fac pentru tine, pentru ceea ce inseamna pentru tine. Fii recunoscator, aceste cuvinte: ïti multumesc, iti sunt recunoscator, ma bucur pentru acest lucru, apreciez, a insemnat mult pentru mine acest lucru, reprezinta uleiul care unge macanismele vietii, facand sa mearga lucrurile mai bine.
Ia totul ca din mana lui Dumnezeu. Uita-te la tot ce se intampla in jurul tau si sa crezi ca totul este spre binele tau din mana lui Dumnezeu, daca il iubesti pe El. Cauta rostul lucrurilor, uneori nu este usor sa deslusesti, cum a fost pentru Iosif cand a vazut lucrarea lui Dumnezeu din spatele actiunilor fratilor lui.
Gaseste oameni care sa isi doreasca sa faca aceleasi lucruri pe care le faci si tu, in Domnul. Insoteste-te cu ei si tine legatura. Acestea sunt grupurile de partasie, in care ne strangem sa citim Cuvantul lui Dumnezeu si sa primim intelepciune.
Pentru a te face mai bun pe tine, trebuie sa ii faci mai buni pe altii. „Cine uda pe altii se uda pe sine”Acesta este principiul. Vezi nevoile altora, incarca sa ii intelegi, pune-te in pielea lor, intreaba-L pe Dumnezeu, verifica Scripturile. Asa sa faci inainte sa faci un lucru dragut pentru altii.
„Îi premiem pentru că știu ceea ce face Dumnezeu, dar ar trebui să-i lăsăm repetenți pentru ceea ce fac ei!“
„Îi promovăm pentru ceea ce știu, când ar trebui să-i lăsăm corijenți pentru ceea ce sunt.“
* sursa Daniel Branzai
Am gasit un set de indemnuri bune care m-au inspirat sa fac cateva articole cu titlu – indemn. Acesta e primul.
Pentru a fi mai bun, ai nevoie de cineva mai bun decat tine. Cand eram in armata un coleg de al meu era robit de alcool. Incercase de multe ori pana atunci sa se lase si nu reusise. La un moment dat cineva ia spus: „Pe tine te mai poate scapa o nevasta buna”. Este foarte adevarat, relatiile din viata noastra au puterea cea mai mare asupra noastra. Pentru asta noi avem nevoie de cineva mai bun decat noi in viata, avem nevoie de Dumnezeu. Ajutorul omului nu este considerabil in situatia aceasta, pentru ca toti oamenii sunt supusi slabiciunii. Dumnezeu te poate ajuta daca faci un angajament cu El in privinta asta.
Am citit un articol interesant de pe site-ul Adevarul.ro . Aici se dau cai prin care oamenii pot fi mai fericiti, acestea fiind rezultatul mai multor studii. Aici eu vad cum aceste indemnuri se pliaza foarte bine pe invataturile lui Hristos.
Iata caile spre o viata mai buna:
1. Faceți lucruri pentru alții
2. Conectați-vă cu oamenii
3. Aveți grijă de corpul vostru
4. Observați lumea din jurul vostru
5. Învățați în permanență lucruri noi
6. Fixați-vă tot timpul noi obiective
7. Găsiți modalități de a ieși tot timpul la liman
8. Adoptați întotdeauna o abordare pozitivă
9. Simțiți-vă bine în pielea voastră
10. Fiți parte din ceva mai mare
* sursa (http://think.adevarul.ro/2011/04/cum-sa-fim-fericiti-10-metode-si-50-de-actiuni/)
Daca esti al lui Hristos crede asta cu tarie, sugereaza dr. Martyn Lloyd Jones:
„Stiu ca Dumnezeu este bun, stiu ca Hristos a murit pentru mine, stiu ca-i apartin Lui, stiu ca mostenirea mea este in ceruri, nu pot sa o vad dar stiu ca ea este acolo, stiu ca Dumnezseu o pastreaza si ca nimeni nu o poate lua vreodata din mainile Sale puternice. Trimite ceea ce voiesti, singura noastra preocupare este sa fim intotdeauna placuti inaintea Ta” Dr. Martyn Lloyd Jones
Ce am observat?
Pun masina in situatiile cele mai neplacute, dar… care se intampla 🙂
Oamenii incearca sa se aline cu ingrijorare, dar aceasta produce efectul invers. Ingrijorarea nu aduce nimic bun. O veche zicala spunea:
„Ingrijorarea e ca un leagan. Iti da o ocupatie, dar nu te duce nicaieri!”
Isus a spus in Matei 6,27-30
„Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge macar un cot la inaltimea lui?”
De cate ori iti vine un gand sa te ingrijorezi, rastoarna situatia! Foloseste gandul ca pe un semn ca trebuie sa te rogi! Apostolul Pavel spune:
„Nu va ingrijorati de nimic; ci in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri. Si pacea lui Dumnezeu, care intrece orice pricepere, va va pazi inimile si gandurile in Hristos Isus” Filipeni 4,6-7.
Deci nu te ingrijora, ci roaga-te si multumeste!
Intrucat Dumnezeu este suveran in univers, se subantelege ca El este asa si in viata noastra. Spune Domnul Isus ca o pasare nu cade la pamant fara voia Lui, sau un fir de par din cap nu cade fara voia lui. Asta arata perfectiunea controlului Sau in univers si in viata noastra implicit.
Atunci de ce ingaduie El in viata noas incercarile? Un raspuns scurt la aceasta intrebare este: pentru ca sa dezvolte in mine si in tine calitatile din Matei si Galateni capitolul 5.
In Matei 5:Lasa-l pe Dumnezeu sa dezvolte aceste calitati in tine! Colaboreaza cu Duhul Sfant, el iti va spune cand si cu cine sa te porti intr-un fel ca cel de mai sus.
Dumnezeu sa ne ajute la acestea!